Nie bagatelizuj zapalenia dziąseł

Na zapalenie dziąseł cierpi bardzo dużo osób, ale niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Inni zaś bagatelizują to, co grozi rozwijaniem się choroby i różnymi niebezpiecznymi dla naszych zębów i dziąseł stanami. Jakie są objawy zapalenia dziąseł i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Zapalenie dziąseł jest poważną chorobą, bowiem to pierwszy etap zapalnej choroby przyzębia. Na szczęście jest on stosunkowo łatwy w leczeniu. Jaka jest główna przyczyna tej choroby? Obecność nazębnej płytki, która jest miękką i lepką warstwą bakterii. Rozpoznanie jej utrudnia fakt, iż cechuje ją bezbarwność. Warstwa ta stale tworzy się na dziąsłach oraz zębach i powinno się ją usuwać każdego dnia. Jak? Koniecznie trzeba prawidłowo szczotkować i nitkować zęby. W przeciwnym razie zaczną się wytwarzać różne toksyny i dziąsła zostaną podrażnione, a wkrótce powstanie zapalenie. Na tym etapie choroba jest jeszcze odwracalna, gdyż nie atakuje całego przyzębia.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł? Przede wszystkim nie wolno bagatelizować ich zaczerwienienia, obrzęku, bólu. Często zdarza się także krwawienie podczas mycia zębów. Wyraźnym sygnałem, świadczącym o chorobie jest także odsłonięcie szyjek zębowych, które jest spowodowane przez cofnięcie się dziąseł. Zęby są wtedy wydłużone. Z czasem mogą wręcz powstać kieszonki, w których będą gromadziły się bakterie. Objawem zapalenia może być także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz przykry posmak. Z reguły spowodowany jest on właśnie resztkami jedzenia w tych kieszonkach.

Czy można jakoś zapobiegać zapaleniu? Przede wszystkim trzeba prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, udawać się na wizyty kontrolne oraz na usuwanie kamienia nazębnego. Co jakiś czas można także wybrać się na profesjonalne czyszczenie zębów przez dentystę [dentysta-stomatolog.com/bialystok,1.html]. Warto także unikać palenia papierosów i stosowania jakichkolwiek innych używek. Konieczna jest zresztą właściwa dieta. Musimy wiedzieć, które pokarmy szkodzą zębom.

Jak widać, obserwując wszelkie symptomy, można łatwo wykryć zapalenie dziąseł i uniknąć o wiele poważniejszych kłopotów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie powinniśmy wybrać się do lekarza specjalisty. Jeżeli nie ufamy całkowicie pobliskiemu dentyście, może warto wybrać się do takiego, który ma gabinet w większym mieście. W tym celu możemy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: dentysta Białystok, stomatolog Białystok i znaleźć odpowiedniego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>